Jak broniono województwo - kalendarium dzień po dniu
- 5 stycznia
- zamknięte posiedzenie u wojewody opolskiego Ryszarda Zembaczyńskiego dotyczące "planu obrony województwa" w związku z reformą administracyjną i planami podziału kraju na 12 województw.
- 6 stycznia
- debata Klubu Parlamentarnego AWS z udziałem rządu Jerzego Buzka w Mierkach o reformie samorządowej - zwycięża koncepcja 12 regionów.
- 8 stycznia
- uchwała Prezydium Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego w sprawie reformy decentralizacyjnej państwa oraz konieczności istnienia województwa opolskiego w zreformowanym kształcie organizacji terytorialnej kraju.
- 12 stycznia
- pierwsza konferencja prasowa nowo utworzonego Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny - OKOOP, który ukonstytuował się 10 stycznia (z udziałem Janusza Wójcika, Elżbiety Adamskiej-Wedler, Mirosława Mandrygi i Anny Panas).
- 12 stycznia
- spotkanie wojewody opolskiego, przedstawicieli Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego i parlamentarzystów - deklaracja opolskich posłów o głosowaniach za pozostawieniem województwa opolskiego.
- 17 stycznia
- początek zbierania przez OKOOP podpisów w regionie pod protestem przeciwko próbie likwidacji województwa opolskiego.
- 17 stycznia
- oświadczenie w sprawie reformy decentralizacyjnej państwa podpisane w Bydgoszczy przez przewodniczących pięciu sejmików samorządowych.
- 18 stycznia
- pismo Związku Gmin Województwa Opolskiego do gmin w regionie - apel o podejmowanie uchwał rad gmin w proteście przeciwko likwidacji województwa (pierwszą uchwałę podejmuje Rada Gminy Popielów 20 stycznia).
- 19 stycznia
- prezentacja na sesji Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego rządowego dokumentu dotyczącego reformy terytorialnej, pierwsza uchwała "obronna" sejmiku, w której delegaci opowiedzieli się za potrzebą dokończenia reformy samorządowej kraju, kategorycznie opowiadając się za koniecznością istnienia województwa opolskiego: "Dalsze istnienie województwa opolskiego wypełnia oczekiwania społeczne, odpowiada filozofii reformy i w wymiarze krajowym oraz międzynarodowym jest polską racją stanu".
- 19 stycznia
- początek zbierania opinii mieszkańców na temat próby likwidacji województwa opolskiego przez "Nową Trybunę Opolską" - powstanie w NTO rubryki "Brońmy swego"
- 21 stycznia
- stanowisko Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego w sprawie powstania województwa opolskiego po reformie administracyjnej.
- 22 stycznia
- oświadczenie Rady Regionalnej Unii Wolności Śląska Opolskiego o konieczności utrzymania województwa.
- 28 stycznia
- stanowisko Rady Regionalnej AWS w sprawie reformy administracyjnej kraju, opowiedzenie się za dalszym istnieniem województwa opolskiego po reformie.
- 28 stycznia
- skierowanie do Sejmu RP projektów ustaw o samorządzie województw i o wojewódzkiej administracji rządowej (propozycja 13 województw, bez opolskiego).
- 29 stycznia
- list otwarty Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego do Premiera RP - podkreślenie znaczenia tożsamości regionalnej, która musi być jedną z podstaw tworzenia nowych regionów.
- 31 stycznia
- stanowisko Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim w sprawie utrzymania województwa opolskiego - początek zbierania podpisów w tej sprawie przez TSKN.
- 3 lutego
- spotkanie parlamentarzystów ziemi opolskiej z przewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego Ryszardem Wilczyńskim - opracowanie harmonogramu działań w obronie województwa.
- 6 lutego
- wizyta Opolan w Sejmie - wręczenie marszałkowi Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu paczek z pierwszymi 50 tys. podpisów mieszkańców województwa w proteście przeciwko likwidacji regionu na mapie administracyjnej kraju (później zebrano ponad 200 tys. podpisów).
- 6 lutego
- stanowisko Opolskiej Loży Business Centre Club w sprawie zachowania województwa opolskiego w zdecentralizowanej strukturze terytorialnej kraju.
- 7 lutego
- wręczenie premierowi RP przez przedstawicieli Związku Gmin Śląska Opolskiego pierwszych 20 uchwał rad gmin protestujących przeciwko likwidacji województwa (do 25 marca 58 gmin podjęło takie uchwały).
- 9 lutego
- szczyt opolskich mediów zwołany przez przewodniczącego Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego.
- 11 lutego
- oświadczenie przedstawicieli sejmików samorządowych województw opolskiego, katowickiego, bielskiego i wrocławskiego - apel do rządu RP o pilne podjęcie decyzji co do liczby powiatów i województw.
- 12 lutego
- "ubranie" w żółto-niebieskie barwy województwa pomnika Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na opolskim pl. Wolności.
- 12 lutego
- list otwarty ludzi spod znaku Rodła do premiera RP, protestujący przeciwko likwidacji województwa.
- 18 lutego
- list otwarty OKOOP-u do premiera RP o podjęcie zdecydowanych kroków celem uniknięcia eskalacji działań związanych z obroną integralności województwa opolskiego.
- 19 lutego
- przesłanie do marszałka Sejmu RP wyników referendum wojewódzkiego zorganizowanego przez opolski oddział "Gazety Wyborczej" - w referendum wzięło udział 1200 osób, 91,8 proc. odpowiedziało, że nie dopuszcza możliwości, że Opolszczyzna stanie się częścią nowego, większego województwa.
- 19 lutego
- stanowisko Zgromadzenia Związku Gmin Śląska Opolskiego w sprawie pozycji regionu Śląska Opolskiego na mapie nowych polskich województw.
- 21 lutego
- spotkanie przewodniczącego Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego z liderami partii politycznych - wyrażenie woli współdziałania na rzecz zachowania województwa.
- 1 marca
- "Prze-Bojowy koncert" w Filharmonii Opolskiej zorganizowany przez OKOOP (m.in. z udziałem Pawła Kukiza).
- 3 marca
- uchwała Prezydium Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego w sprawie utworzenia województwa opolskiego w nowym podziale terytorialnym kraju.
- 6 marca
- spotkanie biskupa Alfonsa Nossola z premierem RP Jerzym Buzkiem.
- 8 marca
- zainicjowany przez samorząd Opola protest około 2 tys. mieszkańców miasta przed opolskim ratuszem - początek "tygodnia oporu".
- 15 marca
- zakończenie pierwszego etapu protestu przeciwko próbie likwidacji województwa - kilkutysięczny wiec na opolskim pl. Wolności z udziałem przedstawicieli gmin województwa opolskiego i Dobrodzienia - przyjęcie rezolucji - apelu do Sejmu i Senatu RP o umieszczenie województwa opolskiego w gronie polskich województw powstałych w wyniku reformy administracyjnej państwa.
- 16 marca
- poinformowanie wicepremiera Janusza Tomaszewskiego przez wojewodę opolskiego Ryszarda Zembaczyńskiego o nastrojach w regionie, zdecydowanie niechętnych planom rządu.
- 19 marca
- apel przewodniczącego Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego do mieszkańców regionu o zdecydowane poparcie reform decentralizacyjnych kraju w formie zgodnej z prawem manifestacji aspiracji regionu do istnienia w przyszłym podziale terytorialnym państwa.
- 20 marca
- publikacja przez rząd mapy planowanych 12 województw i powiatów.
- 22 marca
- "Śląska Biesiada" na opolskim Rynku organizowana przez Zarząd Miasta Opola i Związek Gmin Śląska Opolskiego z udziałem przedstawicieli gmin regionu - m.in. Echo Prószkowa pierwszy raz wykonało przed dużą publicznością później często śpiewaną piosenkę "Łostowcie nóm Opolskie".
- 23 marca
- zapowiedź przygotowywanego przez SLD projektu podziału kraju na 17 województw.
- 28 marca
- spotkanie przewodniczących sejmików samorządowych z Bydgoszczy, Koszalina, Zielonej Góry, Kielc i Opola - podjęcie decyzji o wspólnej walce przeciwko planowanej likwidacji tych pięciu województw.
- 31 marca
- spotkanie przedstawicieli Związku Gmin Śląska Opolskiego z parlamentarzystami w Warszawie przed debatą parlamentarną w sprawie nowego podziału terytorialnego kraju.
- 2 kwietnia
- wielka manifestacja Opolan w Warszawie z udziałem ponad 2 tys. mieszkańców województwa, wydanie specjalnej wkładki NTO "Nie ma ojczyzny bez Opolszczyzny", rozdawanej podczas manifestacji.
- 7 kwietnia
- spotkanie w Opolu marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego z biskupem Alfonsem Nossolem.
- 14 kwietnia
- mija 100 dni obrony województwa.
- 22 kwietnia
- podjęcie przez Sejmik Samorządowy Województwa Opolskiego dwóch uchwał: upoważniającej do wniesienia skargi konstytucyjnej na wypadek likwidacji województwa oraz upoważniającej delegata Opolszczyzny do podjęcia działań w obronie przed likwidacją regionu europejskiego na forum Zgromadzenia Regionów Europy.
- 30 kwietnia
- stanowisko Prezydium Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego w sprawie określenia przez rząd RP granic przyszłych województw w obszarze województwa opolskiego.
- 30 kwietnia
- debata telewizyjna z udziałem premiera RP i przedstawicieli województwa opolskiego, m.in. OKOOP-u.
- 3 maja
- obchody rocznic uchwalenia Konstytucji 3 maja i wybuchu III powstania śląskiego na Górze Świętej Anny - apel wojewody opolskiego Ryszarda Zembaczyńskiego o zostawienie małej ojczyzny mieszkańcom województwa opolskiego.
- 7 maja
- dyskusja w Sejmie RP nt. podziału terytorialnego kraju - skierowanie do prac w komisjach projektów podziału na 12 i 17 województw.
- 8 maja
- skierowanie do prac w komisjach sejmowych dwóch projektów podziału kraju - na 17 i na 12 województw.
- 13 maja
- wydanie "Białej Księgi obrony województwa opolskiego A.D. 1998", dokumentującej działania na rzecz pozostawienia regionu na mapie kraju.
- 13 maja
- udział delegacji opolskiej w posiedzeniu sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego.
- 15 maja
- wniosek posła RP Henryka Krolla na posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego o utworzenie województwa opolskiego po reformie administracyjnej kraju.
- 19 maja
- decyzja sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy o podziale kraju na 17 województw.
- 19 maja
- organizacja Samorządowej Obrony Województwa Opolskiego (SOWO) - powołanie zespołu ds. ustalenia strategii działania i zespołu ds. organizowania imprez w obronie województwa.
- 24 maja
- wielka manifestacja protestu mieszkańców województwa w opolskim amfiteatrze (około 5 tys. osób) zorganizowana przez SOWO.
- 29 maja
- spotkanie przedstawicieli pięciu województw w Warszawie - zapowiedź konsekwentnej walki o pozostawienie tych województw na mapie.
- 30 maja
- godzinna blokada drogi A4 w Walidrogach w proteście przeciwko planom likwidacji województwa.
- 2 czerwca
- list otwarty opolskich naukowców, apel o wolę kompromisu w kwestii podziału terytorialnego kraju.
- 3 czerwca
- spotkanie przedstawicieli OKOOP-u w Warszawie z marszałkami Sejmu i Senatu oraz liderami ugrupowań koalicyjnych.
- 3 czerwca
- apel Prezydium Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego do prezydenta RP i parlamentu o wypracowanie konsensusu w sprawie podziału terytorialnego kraju.
- 4 czerwca
- demonstracja przedstawicieli pięciu województw (w tym opolskiego) przed Sejmem RP.
- 5-6 czerwca
- debata sejmowa nad planami podziału kraju na nowe województwa, zwycięża propozycja podziału kraju na 12 województw.
- 7 czerwca
- kilkudziesięciotysięczny "Łańcuch Nadziei" utworzony przez mieszkańców regionu wzdłuż trasy E40 na długości całego województwa opolskiego (impreza zorganizowana z inicjatywy m.in. Danuty Berlińskiej, Danuty Jazłowieckiej, Urszuli Ciołeszyńskiej, Alicji Zembczyńskiej, Elżbiety Kurek, pod egidą opolskich parlamentarzystów).
- 10 czerwca
- apel Związku Gmin Śląska Opolskiego do prezydenta RP o spowodowanie zmiany przygotowywanej ustawy o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa polegającego na wpisaniu województwa opolskiego do grona nowych polskich województw
- 14 czerwca
- wizyta prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w Opolu - poparcie dążeń Opolan do pozostawienia województwa na mapie kraju.
- 15 czerwca
- ostatnia sesja Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego - podziękowanie za działania w sprawie obrony województwa m.in. biskupowi Alfonsowi Nossolowi, wojewodzie Ryszardowi Zembaczyńskiemu, Januszowi Wójcikowi i redakcji "Nowej Trybuny Opolskiej", przyjęcie uchwały w sprawie obrony istnienia województwa.
- 19 czerwca
- decyzja Senatu RP o podziale kraju na 15 województw (oprócz planowanych 12 dodatkowo mają powstać województwo opolskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie).
- 27 czerwca
- wiec organizowany przez Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego - poparcie dla rządowego projektu podziału administracyjnego Polski z przyjętą poprawką Senatu RP.
- 1 lipca
- przyjęcie przez Sejm RP poprawki Senatu dotyczącej podziału kraju na 15 województw.
- 2 lipca
- veto prezydenta RP w sprawie ustawy o podziale kraju na 15 województw.
- 3 lipca
- przyjęcie przez Sejm RP veta prezydenta.
- 18 lipca
- przyjęcie przez Sejm RP ustawy o podziale kraju na 16 województw (ustawę poparło 326 posłów).
- 26 lipca
- podpisanie ustawy przez prezydenta RP
- 2 sierpnia
- Żółto-Niebieski Bal Radości na opolskim pl. Wolności.
Źródło: Gazeta Wyborcza Opole, Opracowanie na podstawie "Białej Księgi obrony województwa opolskiego A.D. 1998": Violetta Ruszczewska 2008-06-05
|
|