OleOpole.pl - O portalu górnośląskiej stolicy

O portalu górnośląskiej stolicy

Portal opole.celniej.pl pojawił się w sieci dokładnie 6 czerwca 2008 r., w 10 rocznicę obrony województwa opolskiego. Z tym faktem jest nierozerwalnie związany, jednak nie jest on dla nas powodem do radości. Jak bowiem można się cieszyć się z tego że nasze województwo, które z takim zapałem i wiarą broniliśmy, tak boleśnie upadło.

Musimy to sobie szczerze powiedzieć - podział administracyjny państwa na 12 województw byłby lepszy. W nowoczesnym państwie liczą się duże regiony ze spójną wyrazistą tożsamością. Opole razem z Katowicami, podobnie jak Toruń z Bydgoszczą, tworzyłyby jeden wojewódzki tandem. Opole w województwie górnośląskim byłoby silnym ośrodkiem silnego regionu. Natomiast Opolskie w obecnych realiach pozostanie tylko sztucznym, wymuszonym województwem degradującym się z każdym rokiem. Zależy nam na naszym regionie i nie możemy patrzeć jak jego stolica przeistaczą się w prowincjonalne miasteczko. Dlatego dumnie mówimy o Opolu, jako prawdziwej stolicy Górnego Śląska, a nie pseudo-regionu "Opolszczyzna", nieznanego na świecie i traktowanego z przymróżeniem oka.

Jak powstał portal Portal tworzony jest z celem podniesienia rangi Opola - ze stolicy sztucznego, wymuszonego na politykach województwa, do stolicy dumnego regionu. Opole jest stolicą Górnego Śląska i tylko w Górnym Śląsku jest jego miejsce.

Inspiracją dla nas był wrocławski portal Wrocław Stolica Śląska, gdzie redagujący go wrocławianie z dumą podkreślają, że Wrocław jest nie tylko stolicą Dolnego Śląska, ale też całego Śląska. Opole - stolica Górnego Śląska - nie może pozostać w tyle. Punktem odniesienia dla nas nie jest jednak Wrocław, ale Górny Śląsk, nasz ukochany region.

Cel portalu W ciągu dziesięciu lat istnienia województwa opolskiego mieszkańcy Śląska Opolskiego byli tak skutecznie okłamywani, że maja już problem ze wskazaniem w jakim regionie mieszkają. Dziennikarze i co gorsza władze samorządowe nieustannie trąbią o jakiejś "Opolszczyźnie", chociaż to określenie nijak ma się do województwa opolskiego w swoich granicach (wystarczy powiedzieć, że stolicą międzywojennego Oberschlesien, nazwanego przez Polaków "Opolszczyzną", miały zostać Gliwice, a nie Opole). "Opolszczyzna" rozbiła Śląsk wbijając się pomiędzy Dolny a Górny Śląsk. Dla całego świata jest to kuriozalne, ale mieszkańcy Śląska opolskiego zaczynają wierzyć, że nie są częścią Śląska i że przybyli tutaj z Marsa.

Nie mamy pieniędzy koncernów prasowych ani władz wojewódzkich. Dlatego nie możemy naprawić łatwo tego, co zostało popsute w ciągu 10 lat. Nasz portal wiele nie zdziała, ale mamy nadzieję otworzyć oczy opolanom i wskrzesić u nich dumę z Górnego Śląska. Pewne mniejsze cele możemy też wyznaczyć w internecie. Dlatego takie stawiamy - nie dajemy sobie 10 lat, ale rok, by nasz portal znalazł się w wyszukiwarce Google na pierwszej stronie dla zapytań: "stolica Górnego Śląska", "Śląsk Opolski", "Opole portal". Przed nami jest dużo pracy, ale z każdym dniem nasz adres jest bardziej znany. Twoja tu obecność właśnie o tym świadczy.

Zapraszamy do podróży po Górnym Śląsku razem z nami!

Slask