Opole.Celniej.pl - Opole boi się metropolii
  • Marszałek Józef Sebesta <i>Fot. Michał Grocholski / AG</i>
    Marszałek Józef Sebesta Fot. Michał Grocholski / AG

Opole boi się metropolii

Rezolucja sejmiku autorstwa PiS-u czy stanowisko zarządu województwa zdominowanego przez PO - jak lepiej sprzeciwić się projektom ustaw szykowanych przez rząd, kłócili się we wtorek radni. Skończyło się kompromisem.

Chodziło o ustawę metropolitalną, która zdaniem opolskich polityków, dając duże uprawnienia i pieniądze metropoliom, jak Wrocław czy aglomeracja katowicka, może rozbić nasze województwo, a co najmniej je osłabić. Druga sporna ustawa mówi o podziale NFZ-etu na sześć, a nie jak dotychczas na 16 oddziałów. Oczywiście Opolszczyzna podlegałaby Wrocławiowi.

Wszyscy radni byli zdania, że ustawy dla województwa są złe, więc skąd spór? Otóż przed sesją klub PiS-u złożył projekt rezolucji, w której krótko mówi o tym, że obie szykowane ustawy zagrażają istnieniu naszego regionu. W tym samym czasie zarząd został poproszony przez rząd o opinię samorządu do ustawy metropolitalnej. Poprosił o zdanie ekspertów, a ci dostarczyli mu co najmniej dziewięć powodów, by ustawy nie przyjmować. Głównym argumentem była niezgodność z konstytucją, gdyż planowana ustawa rozbija istniejące województwa, wprowadzając de facto nadrzędny, czwarty szczebel, a to narusza ustrój państwa.

Na sesji miały być omawiane obydwa dokumenty, ale przewodniczący Bogusław Wierdak z PO nie chciał się zgodzić, by rezolucja PiS-u weszła pod obrady, zasłaniając się statutem i tym, że wpłynęła kilka dnia za późno do sejmikowego biura. W dyskusję włączyli się i inni radni opozycji, by nie zamykać ust nikomu w tak ważnej sprawie, choć tak naprawdę PO nie chciała drażnić rządu rezolucją autorstwa opozycyjnego PiS-u. Po długiej dyskusji wypracowano kompromis: przyjęcie przez sejmik (jednomyślnie) dwóch rezolucji stanowiących clou stanowiska władz regionu.

Źródło: Gazeta Wyborcza Opole, jon 2008-07-01, "Opolski sejmik nie chce metropolii"

Wybory 2010 lsk