OleOpole.pl - Cały Rynek w kououcu!

Cały Rynek w kououcu!

Pół tony mąki, 300 kg cukru, 2,5 tys. jaj, 200 kg masła, 200 kg twarogu, 200 kg jabłek, 120 litrów mleka, 93 kg maku, 18 kg rodzynek i 15 kg drożdży. To przepis na ustanowienie rekordu Guinnessa w długości śląskiego kołocza.

Pieczenie ciasta rozpocznie się w niedzielę na Rynku o godz. 15. Rekordowy kołocz ma być długi nie, jak informowano wcześniej, na 120, a na 140 metrów! - W piątek okazało się, że otrzymamy od sponsorów więcej surowca, więc będziemy mogli upiec jeszcze większe ciasto. Będzie się ono składać z 237 blach, które łącznie będą ważyć niecałe półtorej tony - opowiada Beniamin Godyla, przewodniczący Konsorcjum Producentów Kołocza Śląskiego.

Pieczeniem rekordowego kołocza zajmie się 16 opolskich cukierników, którzy połączą swoje wyroby na ponad stu stołach rozstawionych od Rynku aż do ul. Książąt Opolskich. - Oczywiście, niemożliwe jest, aby wszyscy oni robili to na miejscu, dlatego przywiozą już gotowe ciasta. Tylko Lutz Zimmermann, mistrz cukiernictwa z Gogolina będzie piekł na żywo w piecu elektrycznym, do którego zmieści się osiem blach ciasta.

Mistrz będzie też pokazywał, jak się przygotowuje ciasto, jak przyszykować i rozłożyć masę serową oraz jak się to wszystko wypieka. Asystować mu będzie Maciej Kuroń, który ma jednocześnie prowadzić imprezę.

U szczytu ciasta znajdą się kołocze w kształcie liter, które ułożą się w wyraz "Opolskie". Ich wypiekiem również zajmie się Zimmermann. - Ale te przywiozę już gotowe, bo nie miałbym technicznych możliwości, by upiec je na miejscu - mówi nam mistrz cukiernik.

Próba ustanowienia rekordu będzie rejestrowana za pomocą kamer wideo i aparatów fotograficznych. Nad jej przebiegiem będzie czuwać kapituła, w której zasiądą m.in. prof. Dorota Simonides, Klaudia Kluczniok (prezes Związku Rolników Śląskich) czy wspomniany już Kuroń. Dokumentacja z ustanawiania rekordu zostanie wysłana do głównej siedziby Rekordów Guinnessa w Londynie. Tam w ciągu 6-8 tygodni powinna zostać podjęta decyzja czy rekord zostanie uznany.

Kiedy ciasto będzie już ukończone, zmierzone, a wszelkie formalności związane z dokumentacją uwieńczone, zostanie on pokrojony na kawałki, które będą sprzedawane za symboliczną złotówkę. Cały dochód ze sprzedaży ciasta zostanie przeznaczony na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu. - Z kołocza powinniśmy uzyskać ponad 12 tysięcy porcji i mam nadzieję, że sprzedamy wszystkie - mówi Jalanta Kawecka, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Kukiz i nie tylko

Na rynku zagrają też jutro kapele Dromader, Chilli i News oraz gwiazda wieczoru - Paweł Kukiz z zespołem Piersi. Na scenie wystąpi też Cezary Pazura.

Obchody 10-lecia obrony woj. opolskiego - program:

godz. 15 - rozpoczęcie pieczenia rekordowego kołocza
15.15 - zespół Karlik z Opola
15.30 - Pech
15.40 - zespół Viva la musica ze Strzelec Opolskich
16 - Pech
16.15 - Zespół Pieśni i Tańca "Nysa"
16.50 - Grupa Breakdance JCM
17.15 - Gość dnia: Cezary Pazura
18.10 - program w wykonaniu Młodzieżowego Domu Kultury z Kluczborka
18.35 - Formacja Alvaro, zespół romski Sumnakune Siawoche, Novomex
19.40 - zespół Dromader
20.15-21.30 - koncert zespołu News i Chilli
21.30-22.50 - Paweł Kukiz z zespołem Piersi
godz. 23 - pokaz sztucznych ogni

Gazeta Wyborcza, Piotr Guzik, 2008.08.01, "Cały Rynek w kołoczu"

Wybory 2010 lsk