OleOpole.pl - Anaberg: Ślazacy na pielgrzymce mniejszości narodowych

Anaberg: Ślazacy na pielgrzymce mniejszości narodowych

Kilkudziesięciu członków Ruchu Autonomii Śląska wzięło udział w 15 już pielgrzymce mniejszości narodowych i etnicznych na Górę Św. Anny. Choć przedstawiciele RAŚ brali już pięciokrotnie udział w pielgrzymce, to tym razem zostali po raz pierwszy zauważeni.

- Delegacja RAŚ brała już pięciokrotnie udział w tej pielgrzymce, kilkakrotnie z sztandarem, raz także niosąc dary mszalne, to jednak dopiero w tym roku zostaliśmy oficjalnie przywitani przez przedstawiciela TSKN - mówi Piotr Długosz, przewodniczący RAŚ Opole.

Z takiego obrotu sprawy zadowolony jest przewodniczący RAŚ, Jerzy Gorzelik. - To dobrze wróży przed zbliżającym się spisem powszechnym, w którym badana będzie także narodowość mieszkańców Górnego Śląska - mówi Gorzelik.

W roku 2002 cieniem na relacjach między RAŚ a mniejszością niemiecką położyły się wypowiedzi posła Henryka Krolla. Wbrew instrukcji spisowej głosił on publicznie, że nie wolno deklarować narodowości śląskiej.

- RAŚ prowadził natomiast akcję informacyjną, przypominając, że rachmistrz musi wpisać narodowość podaną przez respondenta. Liczymy, że w roku 2011 wszyscy politycy pozwolą wypowiedzieć się swobodnie samym Górnoślązakom. I że co roku będziemy spotykać się na Górze św. Anny w równie dobrej atmosferze. Dumni z różnorodności naszego regionu - dodaje Gorzelik.

Adam Papierniok, www.autonomia.pl, 2010.06.08

Wybory 2010 lsk