Opole.Celniej.pl - 110 medali na 10-lecie
  • Dorota Simonides i wicepremier Grzegorz Schetyna<br>Fot. Michał Grocholski / AG
    Dorota Simonides i wicepremier Grzegorz Schetyna
    Fot. Michał Grocholski / AG

110 medali na 10-lecie

110 medali dla tych, którzy 10 lat temu bronili regionu, honorowe obywatelstwo dla prof. Doroty Simonides - "uosobienia naszej tożsamości regionalnej", wystawy, wspomnienia. Ruszyło wielkie świętowanie rocznicy obrony Opolszczyzny.

W piątek w "oficjałce" świętowali notable, a nie zwykli Opolanie, których do zabawy organizatorzy obchodów zapraszają w sobotę.

Zaczął film dokumentalny opolskiego oddziału TVP o obronie regionu (który Opolanie w telewizji zobaczą 8 czerwca). W nim, jak i w gąszczu przemówień podczas uroczystej sesji sejmiku w opolskiej filharmonii, wciąż przewijała się nostalgiczna nuta wspomnień o wielkiej jedności Opolan podczas walki o własny region.

Mocny akcentem stało się też dość osobiste przemówienie wicepremiera Grzegorza Schetyny, który urodził się i wychowywał w Opolu. I to on zapewnił kilkakrotnie wszystkich zebranych, że nie ma pomysłów, aby reformę administracyjną sprzed lat poprawiać i że na pewno ustawa o metropoliach nie jest żadnym poligonem czy przymiarką do takich zapędów. - 10 lat temu mieliście rację i możecie być dumni z tej determinacji - mówił. Ale już na konferencji prasowej nie bardzo umiał odpowiedzieć, z czego my, Opolanie, możemy być dumni i czym szczycić się w kraju i Europie. - Ze swej tożsamości regionalnej - wypalił po namyśle, a po chwili dodał z uśmiechem: - I jak Odra wejdzie do I ligi.

Zapytany, kiedy założy krawat z logo Opolszczyzny, który dostał wczoraj na sesji, wyznał: - Jak przyjadę do mamy do Opola.

Władze regionu przyznały też wczoraj 110 osobom medale za obronę regionu. Byli to ówcześni posłowie, samorządowcy, założyciele Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny, harcerze.

Potem otwarte zostały dwie wystawy: przygotowana przez samorząd województwa oraz naszą redakcję: obie przypominające wydarzenia sprzed 10 lat.

Świętujemy obronę województwa

Dziś odbędzie się uroczysta msza święta w katedrze w intencji mieszkańców województwa - godzina 11. Potem ustawi się korowód, który przejdzie pod pomnik Brońmy Swego Opolskiego na czele z Orkiestrą Dętą Górażdże Cement SA. Tam dzieci ubrane w barwy niebiesko-żółte złożą kwiaty i wystąpią nasi notable. Następnie na opolskim rynku i na pl. Wolności zaczną się występy, konkursy i zabawy (w tym koncert grupy TSA).

Także dziś Opolanie zaproszeni są do Teatru im. Jana Kochanowskiego na godz. 18 na spektakl muzyczny "Jacques Brel". Wstęp wolny (bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie teatru).

Źródło: Gazeta Wyborcza Opole, jon 2008-06-06: "110 medali na 10-lecie obrony Opolszczyzny"


110 medali na 10-lecie obrony OpolszczyznyIP: *.punkt.pl Gość: a szkoda 07.06.08, 14:45 Odpowiedz teraz żałuje że Opolszczyzna jest województwem, bo może nie byłaby wiochą jaka jest tylko rozwinietym regionem jak np.Wrocław lub katowice.W tym regionie nic sie nie dzieje,Opole mozna w 10 minut zwiedzic kilka sklepików i to ma byc stolica polskiej piosenki? Była kiedys w latach 70-tych,wrzało na ulicach od kolorów i wykonawców,kawiarnie były przepełnione a teraz pustki. Re: 110 medali na 10-lecie obrony OpolszczyznyIP: *.punkt.pl Gość: ? 07.06.08, 16:08 Odpowiedz czemu pisząc o opolskim piszesz o tym za co odpowiada prezydent miasta, nie znasz podziału kompetencji? Przykleiło sie g.. do okretuIP: *.adsl.inetia.pl Gość: :) 07.06.08, 23:23 Odpowiedz i mówi płyniemy. 90% odznaczonych albo broniło swoich stołków, albowykonywało swoje etatowe prace. Ewentualnie próbowało zbić kapitał polityczny. Pokażcie ilu z tych 110 robiao to w "czynie społecznym'!! Czekam na odpowiedz tej niby kapituły Re: Przykleiło sie g.. do okretuIP: *.punkt.pl Gość: ? 08.06.08, 09:11 Odpowiedz i co za roznica, zal ci tylek sciska ze ciebie tam nie było?

Wybory 2010 lsk