Opole - Portal stolicy Górnego Śląska – OleOpole.pl
ZDROWIE

Opolski „Tramwaj zwany Pożądaniem” wirtualnie

W związku z ograniczeniami wymuszonymi przez pandemię koronawirusa „Tramwaj zwany Pożądaniem”, znana w Opolu kampania edukacyjna o zdrowiu reprodukcyjnym, odbędzie się w tym roku w świecie wirtualnym.

Akcja, która obejmie 15 polskich miast, prowadzona jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, a finansowana ze środków przekazanych w konkursie Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences.

Każdy lokalny oddział Stowarzyszenia w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu oraz Zielonej Górze prowadzi w dniach 11-24 maja wydarzenie na Facebooku. Ponadto, na Instagramie Stowarzyszenia pojawi się cykl edukacyjnych postów.

Do tradycyjnych spotkań Tramwaju zwanego Pożądaniem w komunikacji miejskiej nawiązuje „Bilet na Tramwaj”, który będzie towarzyszył wielu działaniom wirtualnej akcji. Takie same, ale już realne bilety będą wręczane pasażerom Tramwajów podczas przyszłych akcji IFMSA-Poland.

Jako wolontariuszom Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland zależy nam na realizacji naszych celów również w tak nietypowych okolicznościach epidemicznych

– powiedziała Karolina Mikołap, Koordynatorka Ogólnopolska Projektu.

– W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach i na uczelniach, wiele młodych osób przebywa od paru tygodni w domach. Chcemy wykorzystać okres pandemii SARS-CoV-2, by do nich dotrzeć i przekazać wiarygodne, aktualne informacje na temat zdrowia reprodukcyjnego. Dlatego w tym roku tramwaj wyrusza po torach światłowodowych – dodała Mikołap.

Działania w mediach społecznościowych

  • Webinaria z udziałem ekspertów, tj. pracowników Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych oraz członków organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką HIV/AIDS, czyli np. Katarzyny Koczułap (https://www.instagram.com/kasia_coztymseksem/), Natalii z bloga proseksualna.pl (https://proseksualna.pl/o-mnie/) oraz mikrobiologa Kamila Sobolewskiego.

  • Koncerty online z udziałem m.in. Patrycji Ciborowskiej z The Voice Of Poland czy Stacha Bukowskiego z Olsztyna z przerwami na przekazywanie treści edukacyjnych.

  • Specjalnie stworzone strony internetowe (np. ask.fm/tramwaj20200347, https://ask.fm/tramwajzwanypozadaniembdg) umożliwiające anonimowe zadawanie pytań specjalistom.

  • Promowanie aktywności fizycznej jako elementu dbania o zdrowie poprzez transmisje sesji z trenerami fitnessu na Facebooku.

  • Cykl postów edukacyjnych zawierających informacje na temat: zasad postępowania po ekspozycji na zakażenie, Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, PrEP (czyli profilaktyki przedekspozycyjnej), objawów najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową.

  • Spotkania na Facebooku IFMSA-Poland w wydarzeniach utworzonych przez poszczególne oddziały oraz na ich kontach instagramowych.

  • Konkursy z nagrodami na kanałach ogólnopolskich IFMSA-Poland oraz quizy sprawdzające wiedzę uczestników na stronach poszczególnych oddziałów.

– Wolontariusze Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland co roku dokładają starań, aby w sposób atrakcyjny dla uczestników szerzyć wiedzę na temat profilaktyki HIV/AIDS. Zawsze są niezwykle skuteczni – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Nie wątpię, że pomimo odmiennej formy również w tym roku kampania „Tramwaj zwany Pożądaniem” sprawi młodym ludziom dużo radości jednocześnie wyposażając ich w cenną wiedzę. Tylko poprzez edukację dotrzemy do młodzieży z informacją, że HIV może dotyczyć nas wszystkich, ale też, że dzięki nowoczesnym terapiom z tym wirusem można normalnie żyć – dodał Mierzejewski.

O programie Pozytywnie Otwarci

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła blisko 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.